Hodnocení sezóny 2018/2019 – starší žáci HC Klatovy

Napsal: Ing. Antonín Mařík 30. 5. 2019
Mužstvo jsme převzali s trenérem Alešem Peksou v přípravném období od 1. 5. 2018. Kádr mužstva tvořili 3 brankáři ročníku 2005 a 18 hráčů, z nichž 7 jich bylo z ročníku 2005, 9 z ročníku 2006 a 2 mladší žáci. Z tohoto kádru hrálo 5 hráčů v sezoně 2017-2018 za HC Sušice. Již z tohoto výčtu bylo patrné, že kolektiv nebude patřit k lídrům soutěže.

Přípravné období jsme absolvovali v klasickém modelu, tedy v tělocvičně, v terénu a v lehkoatletickém areálu s několika kombinovanými vstupy přípravy na ledě z ICE Aréně v Plzni. Docházka na tréninky byla vcelku uspokojivá, ale dovednostní úroveň některých hráčů byla jen průměrná. Nechyběla ani tak snaha, ale patrný byl objem přípravy z předcházející sezony.

Předzávodní období jsme zahájili v závěru července týdenním soustředěním s kombinovanou přípravou v areálu ZS v Klatovech. V dalších týdnech jsme nadále trénovali a sehráli i několik přátelských utkání se střídavými výsledky. Vyvrcholením předzávodního období byl zájezd do Švédska. Tam jsme sehráli 3 utkání, všechny neúspěšné s jednou vyšší prohrou a absolvovali jsme i jeden trénink. Mužstvo se z mého pohledu jevilo jako nevýrazný a ustrašený kolektiv s několika výraznějšími hráči, ale většinou jen průměrnými jedinci. Chlapci však byli ukáznění a disciplinovaní a to byl hlavní motiv pro naši další práci. Změnili jsme model přípravy, zejména objem, zařadili individuální a střelecké tréninky. Před nebo po každém tréninku jsme zařadili přípravu mimo led. Chlapci naši filozofii pochopili, začali na sobě pracovat. Neúspěchy začaly postupně nahrazovat dílčí vítězství. Většinu porážek z počátku soutěže, z nichž některé byly i dvouciferné, začala střídat i vítězství. Nevyváženou žákovskou ligu s řadou volných termínů jsme doplňovali přátelskými zápasy a účastí na třech turnajích (Beroun, Klatovy a Hořovice).

Tvrdá práce a tréninková morálka mužstva začala postupně přinášet ovoce – vítězství, dobré výkony brankářů, výrazně zlepšená obranná hra. To byly první plody naší společné práce. Produktivita mužstva se zlepšovala, ale jen velmi pozvolna.

S kolektivem se nám dobře pracovalo, hráči jsou vesměs disciplinovaní a pracovití a mají snahu něco dokázat.

Trenér starších žáků

Ing. Antonín Mařík