Hodnocení uplynulé sezóny 2023/2024 HC Klatovy

Napsal: Redakce 17. 6. 2024
Rodič jako vzor a hrdina aneb hokejová přípravka HC KLATOVY v sezóně 2023/24. Hokej patří k jednomu z nejkrásnějších, ale i nejtěžších sportů vůbec. Rozhodnutí dát své dětičky právě na tento sport, znamená sám se stát tím největším a nejvěrnějším fanouškem. Tak tohle je nejpravděpodobnější pohled většiny rodičů, kteří se už tímto stávají hrdiny a obětují se pro své zlaté dětičky, aby jim umožnili další životní možnost, něco se naučit, jako je právě nějaký sport a tím i hokej.

Základna

V letošní sezóně 2023/24, jsme měli my, jako trenéři, možnost pracovat skoro se šedesátkou dívek a chlapců, kteří se ať už jako nově příchozí, či lehce zkušení, snažili posunout v těžké sportovní dovednosti, v bruslení.

Celkem jsme absolvovali 8 tréninků ve všeobecné a tělesné přípravě a her (duben–červen 2023), pod vedením trenérů Zdeňka Kuchaře a Tomáše Vlasáka.

Od září jsme již naskočili všichni na náš led a do konce března 2024 jsme o víkendech absolvovali celkem 60 tréninků. V prosinci nás opět navštívili čerti s anděly a Mikulášem, kde se už většina dětiček mohla pochlubit slušnými dovednostmi.

No a ten vzor a hrdina? Ať už chceme či ne, stáváme se jako rodiče pro vlastní dětičky vzory a někdy i hrdiny. Vzory za to, co děláme a umíme a hrdiny, že někdy vydržíme, pro ně samé, věci nepředstavitelné. A proto buďte dále těmi vzory a hrdiny, že je dopravíte a za fandíte jim, při každém jejich pobytu a pohybu na ledě. Ten společný zážitek, Vám nikdy nikdo nevezme.

Radost Vás, a hlavně Vašich dětiček, je i velkou radostí trenérů: Brani Moravčíka, Zdeňka Kuchaře, Aničky Skořepové, Vandy Krsové, Toma Vlasáka, Pepy Skořepy, Vaška Nauše a Radka Krse. V tomto složení, Vás již několikátým rokem, rádi potkávali na klatovském zimáku.

Jménem klubu Vám chceme poděkovat za práci pro Vaše děti, za důvěru, kterou jste nám dali při možnosti rozvoje Vašich zlatíček a za místo v srdcích pro náš klub HC KLATOVY. Za okamžiky, které zachytí jen fotoaparát, děkujeme panu Zdeňkovi Klostermannovi, který nás pravidelně zásoboval úžasnými momenty z dětského sportovního života.

A kolegové trenéři. Děkuji za skvělou práci a sezónu.

Za klubu HC KLATOVY, s úctou k Vám, Vašim dětičkám a Vašim životům, jeden z trenérů hokejové základny, Radek Krs.

Zpracoval: Radek Krs


2. třída (ročník 2016)

Letní příprava: (2. 5. 2023 - 22. 6. 2023)

První trénink proběhl 2. 5. 2023. Celkem kategorie druhé třídy absolvovala 16 tréninkových jednotek. Náplní TJ v přípravném období byl rozvoj koordinace, obratnosti, rychlosti a pohybových dovedností, dále jsme se zaměřili na komplexní a kompenzační cvičení. Během suché přípravy se trenéři snažili „těžký dril“ pro hráče a hráčky prokládat i zábavnými prvky formou soutěží a sportovních her. Poslední trénink klatovských nadějí proběhl ve čtvrtek 22. 6. 2023.

Hodnocení závodního období (28. 8. 2023 - 31. 3. 2024) - 90 TJ na ledě, 38 TJ na suchu

Sezóna na ledě začala jako každý rok soustředěním v Tachově (20. 8.-25. 8. 2024). Děti absolvovaly celkem 9 tréninků na ledě a 8 tréninků na suchu. V posledním srpnovém týdnu začíná to, na co se děti celé léto těší, a to je hokejová sezóna na ledě. První společný trénink na ledě proběhl 28. 8. 2023. V prvních měsících byl trénink zaměřen převážně na základní techniku bruslení – skluz, jízda po hranách, vyjíždění zatáček a samozřejmě nesměla chybět zábavná forma hry – závody, honičky, míčové hry.

Postupem času se v tréninkovém procesu šlo dále a děti si vyzkoušely další bruslařské dovednosti jako např. překládání vpřed, různé formy zastavení (brzdy), půloblouky, obraty nebo přechody. Nesmíme zapomenout i na práci s kotoučem – tažení, tlačení, jízda s kotoučem v obloucích. Nezbytnou součástí hry je přihrávání a zpracování přihrávky. Jednou z posledních dovedností bylo klamání tělem a základy kliček.

V sezóně jsme absolvovali celkem 20 utkání a 4 turnaje.

Na závěr sezóny 23. 3. 2024 jsme v Klatovech uspořádali turnaj, kterého se zúčastnily kluby: SK Černošice, HC Energie Karlovy Vary a HC Příbram. Klatovské naděje obsadily 2. a 4. místo. Ve skupině A byl souboj velice vyrovnaný a prvenství v domácím turnaji unikl domácím jen o skóre. Velké poděkování patří všem rodičům za pomoc a organizaci celého turnaje.

Následující týden se ročník 2016 zúčastnil turnaje – Hokejový Myšák. Po výborných výkonech na celém turnaji nás zastavil v semifinále celek Děčína (pozdější vítěz) až v samostatných nájezdech. Zápas o 3. místo náš celek zvládl a odvezl si bronzové medaile. Nejlepším hráčem celého turnaje byl vyhlášen Marek Kochman.

Závěrem bych chtěl pochválit všechny děti za přístup k tréninku v celé sezóně. Je úžasné vidět jejich radost v očích a pokroky, které svou pracovitostí dokázaly za jeden rok udělat. Samozřejmě nesmím zapomenout i na rodiče, bez kterých by se děti nemohly věnovat této krásné hře.

Zpracoval: Roman Vondryska


3. třída (ročník 2015)

Letní příprava: (2. 5. 2023 - 22. 6. 2023)

První trénink proběhl 2.5.2023. Celkem kategorie třetí třídy absolvovala 22 tréninkových jednotek. Náplní TJ v přípravném období byl rozvoj koordinace, obratnosti, rychlosti a pohybových dovedností, dále jsme se zaměřili na komplexní a kompenzační cvičení. Během suché přípravy se trenéři snažili „těžký dril“ pro hráče a hráčky prokládat i zábavnými prvky formou soutěží a sportovních her. Poslední trénink klatovských nadějí proběhl ve čtvrtek 22. 6. 2023.

Hodnocení závodního období (29. 8. 2023 - 26. 3. 2024) - 90 TJ na ledě, 56 TJ na suchu

Sezóna na ledě začala jako každý rok soustředěním v Tachově (20. 8.-25. 8. 2023). Děti absolvovaly celkem 9 tréninků na ledě a 8 tréninků na suchu. V posledním srpnovém týdnu začíná to, na co se děti celé léto těší, a to je hokejová sezóna na ledě. První společný trénink na klatovském ledě proběhl 28. 8. 2023. Na začátku sezóny jsme se věnovali převážně opakování naučených dovedností z loňského roku (základní bruslařské dovednosti, přihrávky, kličky, střelba).

Hlavní náplní tréninkového procesu na ledě v této sezóně bylo zdokonalení naučených bruslařských dovedností a jejich automatizaci. Dále jsme se věnovali např. skluzu, jízdě po hranách, překládání vpřed i vzad, obratům v přímé jízdě i v překládání, přechodům. Nesmíme zapomenout na vedení kotouče, přihrávání a zpracování přihrávky, uvolňování hráče s kotoučem i bez kotouče, střelbě a odebírání kotouče.

V sezóně jsme absolvovali celkem 27 utkání a 4 turnaje (Wolves cup, Meteor cup, Hokejový Myšák a Šumava cup). Z každého turnaje přivezl náš tým medaili. Zejména na turnaji Hokejový Myšák neměl náš tým konkurenci a bez ztráty bodu dokráčel k vítězství v turnaji. O dva týdny později se konal domácí turnaj Šumava cup, kde jsme ve velké konkurenci (Strakonice, Sokolov, Karlovy Vary, Kladno, České Budějovice) odsadili krásné 3. a 2.místo.

I v letošním roce je vidět velké zlepšení. Je radost pracovat s dětmi, které mají zájem se zlepšovat a pracovat na sobě i mimo klubové tréninky. Jsem na ně pyšný. Odměna za jejich práci jsou výsledky v zápasech a turnajích, kdy převážnou část zápasů dokázali dovést do vítězného konce. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem rodičům, kteří děti podporují ve svém snu. Bez nich a jejich obětavosti by to nešlo.

Zpracoval: Roman Vondryska


4. třída (ročník 2014)

Letní příprava: (2. 5. 2023 - 22. 6. 2023)

První trénink proběhl 2. 5. 2023. Celkem kategorie čtvrté třídy absolvovala 22 tréninkových jednotek. Náplní TJ v přípravném období byl rozvoj koordinace, obratnosti, rychlosti a pohybových dovedností, dále jsme se zaměřili na komplexní a kompenzační cvičení. Během suché přípravy se trenéři snažili „těžký dril“ pro hráče a hráčky prokládat i zábavnými prvky formou soutěží a sportovních her. Poslední trénink 22. 6. 2023.

Hodnocení závodního období (29. 8. 2023 - 26. 3. 2024) - 90 TJ na ledě, 35 TJ na suchu

Sezóna na ledě začala jako každý rok soustředěním v Tachově (20. 8.-25. 8. 2023). Děti absolvovaly celkem 9 tréninků na ledě a 8 tréninků na suchu. V posledním srpnovém týdnu začíná to, na co se děti celé léto těší, a to je hokejová sezóna na ledě.

Během sezóny bylo vidět zlepšení výsledků oproti minulé sezóně. I když se častěji prohrávalo než vyhrávalo, tak sezóna týmu ročníku 2014 proběhla o dost lépe než předchozí. Během zimy se uskutečnilo několik zápasů na celé hřiště i turnaje ve Vimperku a Třemošné jako příprava posunu do mladších žáků.

I v letošním roce je vidět velké zlepšení u některých hráčů. Bohužel zájem o zlepšení u ostatních není dle představ. Ti, co na sobě pracují, zaslouží pochvalu. Také bych chtěl poděkovat vedoucí týmu paní Dvořákové, která domlouvala všechny přátelské zápasy a turnaje.

Zpracoval: Pavel Čuban

.

Mladší žáci (ročník 2012, 2013)

Letní příprava: (2. 5. 2023 - 22. 6. 2023)

Přípravné období začalo testy všeobecné připravenosti, které děláme v každém období vstupní a výstupní.

Během přípravy se nejvíce věnovalo kondici, síle, motorice, obratnosti a rychlosti. Letní příprava se zpestřila tréninkem na ledě v Plzni. Na závěr tohoto období opět výstupní testy všeobecné připravenosti, kde se všichni hráči ve většině disciplín zlepšili.

Hodnocení závodního období (29. 8. 2023 - 26. 3. 2024)

Na začátku srpna začali tréninky na ledě a následovalo týdenní soustředění v Klatovech. Sehráli jsme několik přátelských zápasů a turnaj v Rokycanech, kde mužstvo mladších žáků získalo zlaté medaile v dobré konkurenci.

Během sezóny se nepodařilo v mistrovských zápasech porazit akorát mužstvo Třemošné. Bohužel jsme se potýkali s nevyrovnaností výkonů, což zavinilo předposlední 5. místo v tabulce. Tento tým měl určitě sílu být do třetího místa. Co hodnotím pozitivně jsou individuální výkony několika hráčů. Pochvalu z obránců zaslouží Dan Nudera, který patřil k nejproduktivnějším obráncům celé soutěže a Václava Kalistu s kapitánem Kubou Marčanem. Dále z útočníků bych vyzdvihl Tobiáše Koubu (náš nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč), Míru Špirka a Tobiáše Touška.

Zpracoval: Pavel Čuban


Starší žáci (ročník 2010, 2011)

Letní příprava: (2. 5. 2023 - 30. 6. 2023)

Realizační tým byl jmenován: Hlavní trenér Martin Barčák a Pavel Křepel, vedoucí byl pan Miroslav Žák a Pavel Pošar.

K přípravnému období dne 2. 5. 2023 nastoupilo 26 hráčů. Přípravné období začalo testy všeobecné připravenosti, které děláme v každém období vstupní a výstupní.

Týdenní mikrocyklus probíhal takto: pondělí – atletický stadion, úterý – kruhový trénink v tělocvičně, středa – silový trénink v rozcvičovaně, čtvrtek – vytrvalostní výběh, pátek – herní trénink. Na závěr tohoto období opět výstupní testy všeobecné připravenosti. O víkendu za celé toto období jsme měli také 6 h ledu. Konec byl 28. 6. 2023

Hodnocení závodního období (6. 8. 2023 - 31. 3. 2024)

Předzávodní období začalo 1. 7. 2023. Byly provedeny opět vstupní testy všeobecné připravenosti a bylo zahájeno společné soustředění na ZS v Klatovech, které se skládalo každý den ze dvou bloků na ledě a a dvou bloků suché přípravy. Jednodenní turnaj byl odehrán v pátek 18. 7., soupeři byli HC Sokolov a Meteor Třemošná. Dále celý tým odehrál 18 přátelských utkání. Tady hráči bojovali o místa v týmu A“.

Hlavní období: pro tuto sezónu vedení přihlásilo dva týmy do ligy SŽ a oba do soutěže B“. Jedna skupina byla přihlášena do Plzeňské a druhá do Jihočeské skupiny. Z Jihočeské skupiny se nám podařilo postoupit do skupiny nadstavby a v Plzeňské skupině tým dohrál sezónu ve skupině o umístění. Skupinu nadstavby se nám podařilo vyhrát, a tak se stát mistry celé soutěže. Sportovně musím pochválit předchozí trenéry za přípravu hráčů zejména ročníku 2011. Tým absolvoval 149 bloků na ledě a 145 bloků suché přípravy. Hlavními tahouny byly hráči Jan Kovářík a Josef Faic který vyhrál celé kanadské bodování soutěže, kde ze 20 utkání měl 42 asistencí a 42 nastřílených gólů, dohromady tedy 84 bodů. Pochvala však patří všem hráčům a jejich rodičům.

Zpracoval: Martin Barčák


Dorost (ročník 2007, 2008, 2009)

Letní příprava (15. 4. 2023 - 30. 6. 2023)

Čisté či špinavé zrcadlo, vždy ukáže jen pravdu aneb sezóna dorostu 2023-24. Sezóna 2023/24 dorostu HC KLATOVY, začala přípravným obdobím již 15. dubna 2023. Tým nastoupil k přípravě mimo led v maximálním předpokládaném počtu hráčů. Kluci absolvovali celkem 40 více než dvouhodinových tréninkových jednotek na atletickém stadionu, přírodě, pískovém hřišti či rozcvičovně. Konec tohoto období (30. 6. 2023) jim zpestřily 4 tréninky na ledě, na zimním stadionu v Plzni.

Hodnocení závodního období (6. 8. 2023 - 31. 3. 2024)

Po měsíci volna (červenec) tým v srpnu nastoupil do předzávodního období na domácím ledě, ve kterém odehrál 6 přípravných zápasů a 1 přípravný turnaj v Mariánských Lázních. V půli září 2023 se již rozjela sezóna závodním obdobím, kde kluci do konce března 2024 celkem odehráli 26 ligových mistrovských zápasů. Během této sezóny 2023/24 tým absolvoval, jak už bylo řečeno, 40 tréninků mimo led v přípravném období a dále dalších 132 tréninků na ledě kombinovaných s kondiční přípravou mimo led. Příjemným zpestřením pro kluky, bylo angažování klubového kondičního trenéra, našeho Míry, který dokázal kluky nakopnout v silové přípravě, která v tomto věku kluky a holky hodně bolí a dost často ji vzdávají předem. Za toto, Míro, děkujeme.

Bohužel v celé sezóně jsme se potýkali s malým počtem hráčů, jak už to v téhle kategorii v menších klubech bývá, ale vše se podařilo odehrát bez velkých odkladů. K dispozici jsme měli 2 gólmany, kteří přístupem, docházkou a chováním patřili k tahounům týmu. Většinu utkání jsme odehráli na 4 obránce a 6 útočníků, takže pro mladší hráče to bylo určitě velice náročné, ale přesto to zvládli. Bohužel přišla i zranění, která vyřadila některé hráče, a i to tým poznamenalo. Faktem je, že v tomhle věku si většina lidí začne uvědomovat, co chce dělat a co ne. Někdo potřebuje pomoci, někdo podržet, další přesvědčit, ale konečné rozhodnutí každý udělá sám i když je stále dítě.

A i když máte zrcadlo špinavé nebo vyčištěné, tak Vám vždy ukáže jen pravdu. A ta je pro někoho příjemná, a to většinou víme předem, nebo nepříjemná, a i tu každý zná, ale nechce si ji připustit. Zrcadlo v mládežnickém kolektivním sportu vždy vyčistí jen tři lidé. Samotný hráč, trenér, ale hlavně soudný a nohama stojící na zemi rodič.

Jsme rádi, že tato sezóna 2023/24, nebyla v soutěžích bez účasti našeho týmu dorostu HC KLATOVY a věříme, že každý, kdo do dorostu dorazí, tak bude hrdý na svůj klub HC KLATOVY a vydrží u tohoto sportu co nejdelé. Za sezónu děkujeme všem hráčům, rodičům a dvěma dámám, mamkám, a to paní Květě Strnadové a paní Květě Lehečkové, které pomohli postarat se o chod týmu a pořádek kolem něj. Trenéři Radek a Vanda Krsovi.

Zpracoval: Radek Krs


Junioři (ročník 2004, 2005, 2006)

Letní příprava: (2. 5. 2023 - 30. 6. 2023)

Tým juniorů ročníku 2004, 2005, 2006 začal sezónu 2023/2024 letní přípravou 2. května. Junioři tak absolvovali během května a června celkem 43 tréninkových jednotek z toho 5x využili možnosti tréninku na ledě na zimním stadionu v Plzni na Košutce. Letní příprava byla v prvních týdnech pro hráče, kteří již v juniorce působili v předešlých sezónách velice náročnou, ale ne po stránce obsahu jednotlivých tréninků jako po stránce morální. Častokrát se řešili pozdní příchody, neomlouvání se z tréninku, drzé a sprosté vyjadřování některých hráčů, což ovlivňovalo chod celého týmu a museli se tak uskutečnit pohovory s hráči, kde jim jasně bylo řečeno, že tudy cesta nevede a při následném opakování by to znamenalo, že by byli z týmu vyřazeni. Všichni hráči zhruba po necelých třech týdnech pochopili, že tímto směrem neprorazí a nezbývá nic jiného než plnit to, co se po nich chce! Pořádně trénovat a chovat se slušně! Letní příprava byla zakončena ve stejné podobě jako její začátek, a to testy jednotlivých hráčů. Po vyhodnocení testů ze začátků letní přípravy a jejího konci, bylo u všech zaznamenáno zlepšení výsledků.

Hodnocení závodního období (6. 8. 2023 - 31. 3. 2024)

Tým se po měsíční pauze znovu sešel 6. srpna a poprvé vyjel na klatovský led. Od následujícího dne 7. srpna prošli junioři týdenním kempem, kdy denně dvakrát trénovali na ledě a dvakrát na suchu. Během srpna a začátku záři junioři sehráli 8 přátelských utkání s týmy EHC Weiden, Straubing Tigers, HC Domažlice a HC Příbram. Do mistrovské části tak tým juniorů nastoupil 23. září proti berounským medvědům, a to hned výhrou 3:1. Základní skupinu, kterou junioři hráli, byla skupinou poměrně vyrovnanou až na tým z Černošic, který jí dominoval od samého začátku. Začátkem kalendářního roku byla velká naděje a možnost udržet se na druhé příčce v tabulce a spolu s Černošicemi postoupit do skupiny hrající o postup do ligy juniorů a tím si tak zajistit jistotu kvalitních soupeřů, ale bohužel, nestalo se tak, ze druhé příčky postoupili junioři z Rokycan. Tým klatovských juniorů umístěný na třetím místě, čekala pouze část "o umístění" s týmy, které se neumístily v základní skupině do druhého místa. V části "o umístění" se týmu vůbec nedařilo, tým se potýkal s velkou absencí na trénincích, v nejméně chtěnou dobu, bylo velké množství nemocných či zraněných kluků, že kolikrát ještě den před utkáním nebylo jasné, zda se nějakým způsobem složí 2 lajny. Nutno ještě zmínit, že několik hráčů v průběhu sezóny zasáhlo do utkáních klatovského "A" týmu mezi nimi byli Marek Jonáš, Martin Kalivoda, Richard Lukeš, Štěpán Babinec, přičemž Martin Kalivoda a Marek Jonáš zasáhli i do vyřazovacích utkání play-off. Na druhou stranu vyzkoušet si juniorský hokej dostali oba brankáři z dorostu Jakub Valdman a Lukáš Strnad. Všem hráčům i přes neúspěch v závěrečné části „o umístění" patří velké poděkování za odvedenou práci a celou sezónu 2023/2024 mohu tak hodnotit kladně, protože byla sezónou daleko úspěšnější, než byla ta předešlá.

Junioři v číslech:

celkem 160 tréninkový jednotek

38 tréninků letní příprava + 5 tréninků na ledě v Plzni

117 tréninku srpen–březen (včetně suché přípravy)

celkem 39 utkání (31 mistrovských utkání, 8 přátelských utkání)

Zpracoval: Aleš Peksa

Logo HC Klatovy Logo SHC Klatovy